Modlete se za Venezuelu! 

Papež vyzval věřící na celém světě k modlitbě za Venezuelu. Svatý stolec také vybídl tamější vládu k zastavení svého úsilí o svolání zákonodárného shromáždění a vyzval k vytvoření podmínek pro nové řešení. Zemi zmítají nepokoje, prezident Nicolás Maduro usiluje o změnu ústavy. V nedávném referendu svolaném opozicí a podporovaném církví se 98% lidí vyjádřilo proti plánovaným změnám. 

"Svatý stolec znovu vyjadřuje své hluboké znepokojení z radikalizace a zhoršení krize v Bolívarovské republice Venezuela, kde vzrostl počet mrtvých, raněných a zadržených. Svatý otec přímo nebo skrze Státní sekretariát zblízka sleduje situaci a její humanitární, společenské, politické, ekonomické a také duchovní aspekty. Ujišťuje také o své neustálé modlitbě za zemi a za všechny Venezuelany a vyzývá věřící z celého světa, aby se intenzivně modlili na tento úmysl.

Svatý stolec se konečně naléhavě obrací na celou společnost, aby odmítla jakoukoliv formu násilí, a zejména vyzývá bezpečnostní síly, aby se zdržely přehnaného a neúměrného použití síly," napsal Vatikán. 

 Ve zvláštním prohlášení se k papežově výzvě připojil i kardinál Dominik Duka

 

 

V Indonésii probíhá Asijský den mládeže

Na dva tisíce mladých katolíků z 21 asijských zemí se od středy 2. srpna do neděle účastní v indonéském městě Yogyakarta 7. Asijského dne mládeže. Tématem akce jsou slova: Radujte se, mladí lidé z Asie: Život z evangelia v multikulturní Asii.

Asijský den mládeže je v mnohém podobný tomu světovému, který proběhl například vloni v polském Krakově. Pro účastníky je připraven několikadenní program ve více než desítce diecézí, po němž následuje hlavní společné setkání. Podobné události se již uskutečnily na různých místech Asie šestkrát, poprvé v roce 1999 v Thajsku.

Letošní setkání je zvláštní svým kontextem: Indonésie je nejlidnatější islámskou zemí, v níž křesťané tvoří zhruba tříprocentní menšinu. Právě na možnost pokojného soužití kultur chce toto setkání poukázat, jak uvedl předseda tamější biskupské konference Ignatius Suharyo. „Chceme ukázat mladým lidem v Asii a ve světě, že Indonésie je bezpečná země a že hrozbu radikalismu můžeme porazit skrze dialog,“ řekl biskup pro Vatikánský rozhlas. Obyvatelé Indonésie jsou podle něj schopni harmonicky existovat vedle sebe i v různorodé společnosti.

 

Jak tráví papež František dovolenou?

Jan Pavel II. nabíral sílu pro své další působení většinou na horách, kde v tichu kontemploval okolní vrcholky. Pro Benedikta XVI. znamenala dovolená četbu, studium, hru na klavír; někdy také jel do hor nebo do papežského letního domu v Castel Gandolfo. František zpomalí denní rytmus, avšak nevzdaluje se od svého domova.

Rodina Jorgeho Bergoglia nebyla zvyklá na dovolenou. „Nebyli jsme bohatí, do konce měsíce jsme vždy došli tak akorát, neměli jsme víc. Neměli jsme auto, nejezdili jsme na prázdniny a podobně,“vyprávěl kdysi budoucí papež.

Otec Bergoglia chtěl, aby děti i v období školních prázdnin pracovaly. Prvním zaměstnáním tedy byla továrna na boty, kde budoucí papež uklízel. Po dvou letech mu svěřili i administrativní práci. V následujících letech studoval a současně pracoval v chemické laboratoři.

František svou dovolenou popsal novinářům během letu z Jižní Koreje: „Byl jsem nyní na dovolené doma, jak to dělám obvykle, protože… jednou jsem četl zajímavou knížku, která se jmenovala ‚Raduj se, že jsi neurotik‘! I já mám některé neurózy… Jedna z nich je přílišné přilnutí k místu, kde bydlím. Když jsem byl naposledy na dovolené mimo Buenos Aires, s komunitou jezuitů, psal se rok 1975. Od té doby mám vždy dovolenou, avšak doma. Změním rytmus dne. Více spím, čtu věci, které se mi líbí, poslouchám hudbu, víc se modlím… a tím si odpočinu.“

Papež František tedy vstává o něco později než v obvyklých 4.45. Mši svatou slouží soukromě, bez účasti skupin věřících, nemá také generální audience. Ponechal si však nedělní veřejnou modlitbu Anděl Páně. Má současně více času na setkání a rozhovory s přáteli. Také se věnuje přípravě proslovů pro nadcházející cesty nebo se do hloubky věnuje některým aktuálním tématům.

Letní dům papežů v Castel Gandolfo se na začátku Františkova pontifikátu otevřelo veřejnosti jako muzeum.

(Zdroj: Vatican Insider)

 

Římská diecéze zahájí proces blahořečení Chiary Petrillové

Úmysl zahájit proces vedoucí k blahořečení oznámil biskup Gianrico Ruzza během mše svaté u příležitosti 5. výročí úmrtí Petrillové. Její manžel Enrico Petrillo vystoupí na Celostátním setkání mládeže v Olomouci v sobotu 19. srpna 2017.

Mladí manželé, kteří se vzali v roce 2008 po františkánské pouti do Assisi, se v ničem nelišili od svých vrstevníků, odchovaných Světovými setkáními mládeže s Janem Pavlem II. Avšak již brzy po svatbě přišla první zkouška: Chiara otěhotněla, avšak dítěti byla diagnostikována anencefalie a krátce po porodu zemřelo. Podobná situace se opakovala s druhým dítětem.

U třetího těhotenství dopadly všechny testy dobře. Avšak v pátém měsíci diagnostikovali matce rakovinu jazyka. Chiara se rozhodla darovat svůj život dítěti, které nechtěla ohrozit: proto zahájila radikálnější léčbu včetně chemoterapie a ozařování až po porodu. Chiara zemřela 13. června 2012 ve věku 28 let. 

 

Světový den mládeže 2019 má již své webové stránky

Od pondělí má Světový den mládeže, který se uskuteční 22. – 27. ledna 2019 v Panamě, nové webové stránky. Portál představil na tiskové konferenci arcibiskup Panamy José Domingo Ulloa.

Datum spuštění webu www.panama2019.pa není náhodné: přesně o rok dříve totiž papež František v Krakově oznámil konání panamského setkání. Stránky existují v pěti jazykových verzích – španělské, anglické, francouzské, italské a portugalské.