Přinášíme vám exkluzivní rozhovor s mladou slečnou, která otevírá každý den své srdce nejen Bohu, ale i mladým lidem, kteří hledají smysl života a nalézají jeho pravou podstatu v životě s Kristem. 

Swetllush žije jako tisíce dalších středoškolaček v České republice. Až na dva drobné detaily: její instagramový účet sleduje téměř 9000 lidí a přímo v jeho záhlaví má napsáno, že následuje Ježíše.

 

(zdroj: https://www.instagram.com/swetllushprior/)

Mohla by ses nám krátce představit? 

Jmenuji se Světlana, což znamená „nést světlo či být světlem”. Zanedlouho mi bude 18 let (poslední den v listopadu a už teď se nemůžu dočkat). Jsem studentkou gymnázia, ale tělem i duchem spíš umělec - a věřím tomu, že mě k tomu povolal Otec. Vyrůstala jsem v nevěřící rodině, tím pádem jsem věřící od malička nebyla - k tomu se váže mé svědectví o tom, jak jsem uvěřila před třemi a půl lety v Ježíše skrze hru Harryho Pottera. 

Jaké bylo tvé dětství?

Až teď vnímám, že věci, které jsem prožívala v dětství a dospívání, bych vlastně jako dítě prožívat neměla. Ve svých 12-13 letech jsem přemýšlela o tom, jaké by to bylo, kdybych tu už nebyla. Přivedla mě k tomu deprese, kterou jsem měla přibližně od 13 letech. Připadalo mi, že mě nikdo nemá rád (i když tomu tak nebylo - například moje rodina mě vždycky milovala a stále miluje). Vnímala jsem ale okolo sebe zlo, které mě přemáhalo. Více jsem zažívala pocit toho, že člověk není milován, než toho, že milován je. Bylo to zkrátka silnější. To, že jsem nebyla u svých vrstevníků oblíbená, bylo způsobeno také tím, že jsem vždycky působila jinak než ostatní, kteří byli více “od rány”.

Říkala jsi, že tě ke Kristu a k víře přivedla hra Harryho Pottera? 

Příběh s Harrym Potterem se stal, když mi bylo 14 let. Chtěla jsem čas o letních prázdninách strávit něčím, co jsem znala a co mě bavilo – jako RPG hry. No a když jsem si našla RPG hru o Harrym Potterovi, která se mi líbila, tak jsem se zaregistrovala a začala si volat s lidmi, jež na té stránce byli také (tehdy to podle mne byla jedna z nejznámějších RPG her). Co bylo ale zvláštní, že jsem se na post profesorky dostala po týdnu své existence na této stránce (což není moc běžné). Tím jsem se dostala do skupiny profesorů této hry a byl tam jeden člověk, říkal si Severus, no a ten se neustále dokola bavil o víře a o Bohu. Přišlo mi to směšné, chvíli jsem si z toho dělala srandu, ale po týdnu jsem se rozhodla, že to nenechám jen tak a zkusím jít taky do kostela. A šla jsem.

Jak vzpomínáš na svoji první návštěvu? Co tě tehdy oslovilo? 

V tom kostele, kde jsem byla poprvé, jsem prožila hodně silný Boží dotek, že jsem se nemohla ani udržet a jen jsem plakala. Ještě větší sranda byla, že přede mnou seděla má bývalá učitelka na češtinu a kousek ode mne jedna holčina z vedlejší třídy. Cítila jsem se neskutečně trapně, protože jsem se bála, že ta slečna začne po škole vyprávět, že jsem byla v kostele taky (no a mě nenapadlo nic jiného, než jí říct, ať to nikomu neříká). Úsměvné také bylo, když se mě ta paní učitelka zeptala: "Co tu děláš?" A hned mi poradila: "V tom kancionálu se písně nehledají podle čísel dole, ale nahoře". 

Když se tě kněz zeptal: "Proč chcete pokřtít?", proč jsi nervózně vyhrkla: "Protože věřím v Boha!"? 

Nevěděla jsem, co jiného mu mám na to odpovědět. Nebyla jsem si jistá, jestli se chci nechat pokřtít, ale něco mě k tomu vedlo. Teď teda můžu říct, že to "něco" byl Duch Svatý, ale jelikož jsem v ten moment mluvila úplně poprvé v životě s knězem, tak jsem byla nervózní nejen ze sebe, ale i z něho, i z té paní učitelky vedle... No díky Bohu za to, že jsem se tak rozhodla! 

Zakazovali ti rodiče chodit do kostela? 

Ano, moje maminka ano. V té době měla hodně kamenné srdce, byla to pro mě hodně těžká doba, ale vnímám to, jako zkoušku mé víry a odhodlanosti. Byla jsem odhodlaná pro Něho být utlačovaná. Toužila jsem po Něm tak horlivě, že mě NIC ani NIKDO nezastavil jít za Ním. Každým týdnem se to stupňovalo a “útoky” byly horší a horší. Kdo mě v té době podržel, byla moje babička, která se mě zastala a stála si za tím, že je moje rozhodnutí, jestli chci jít do kostela nebo ne. 

Jak to vypadalo ve společenství v kostele, jak ses tam cítila? 

Aby toho nebylo málo, začala jsem mít problémy i tam. Byla tam jedna osoba, která byla proti mně. Dozvěděla jsem se, že mi vlastně záviděla vztah k Otci, protože chtěla mít také takový. Já jsem jí však odpustila (a doufám, že i ona mně), což je moc důležité. Ty problémy v kostele zřejmě začaly tím, že jsem toužila vidět mladé lidi, jak chválí Pána, ale nebylo to zřejmě dobře pochopeno, tak to spíše rozpoutalo válku. Ale žehnám každému, protože vím, že s ním má Otec dokonalý plán.

Co pro tebe znamená Godzone? Plno dospělých lidí si myslí, že jde o marketingovou věc. Jde tam přece o spojení s Bohem... 

Nebýt Godzone (hudební projekt nejen pro mladé lidi o evangelizaci), tak na tyto otázky ani neodpovídám a to doslova! :) Vím, že to, co dělají je zdravé, že za tím nestojí hledání vlastního úspěchu. Zachraňuje to neskutečně mnoho mladých životů a já byla mezi nimi! V roce 2016 mi zemřel děda, tehdy jsem Otce začala nenávidět, ale pořád jsem po Něm tak trochu toužila. Zázrakem pro mě je dodnes to, že jsem se nějakým způsobem na Godzone tour dostala, tehdy se prolomily všechny ledy, všechny řetězy se ze mne strhly, všechna bolest, smutek, hněv, nemilovanost byla taky pryč. A to všechno díky modlitbě, ve které jsem se Pánu Ježíši naplno odevzdala. A po Godzone tour moje srdce tak nějak začalo toužit po tom, abych s mladými lidmi sdílela Boží slovo novým způsobem. A když jsem ten "nový způsob" hledala, Bůh mi ukázal Instagram – bránila jsem se tomu, protože jsem se necítila k tomu ta pravá - On mě ale stále trpělivě volal svým hlasem, tak jsem Mu řekla své ano a od té doby zažívám velké dobrodružství.

Ráda posloucháš také gospelovou muziku. Myslíš si, že je v ČR oproti Slovensku málo takových hudebních skupin? 

Miluji chvály a myslím si, že chvála je úžasný způsob, jak Mu vzdát díky! Ačkoliv je těch kapel více na Slovensku, vím a vnímám, že se tu probouzí generace s worshipovým srdcem. Jasným důkazem jsou pro mne mé kamarádky z kapely ALIVE.

zdroj: https://www.instagram.com/swetllushprior/

Na svém Instagramu máš skoro 9 tisíc sledovatelů. Šíříš tam Boží slovo, lásku, myšlenky a zamyšlení.... Dáváš také příležitost mladým lidem, nasloucháš jim...

Ano, snažím se jim i naslouchat. Hodně mladých lidí mě kontaktuje skrze zprávy, emaily, když hledají… Hledají jak sebe, tak i Pána. Také mi píše hodně lidí, kteří by rádi poznali Otce a stali se věřícími. Proto vymýšlím různé programy, díky nimž snad všichni dostanou odpověď na svou otázku - volám s nimi (a modlím se s nimi), snažím se postupně začít vytvářet na Youtube videa, chci opět rozběhnout svůj blog, setkávání a další způsoby šíření Božího slova. 

Také jsi na své webové stránce založila rubriku Bible, aby mohla být přístupná pro všechny, kteří hledají Boží slovo nebo nemají dostatek financí … Kdo tě k tomu motivoval a proč jsi se rozhodla šířit touto otevřenou formou informace pro lidi, kteří hledají Krista?

Moje motivace byla v tom, že když jsem uvěřila, tak jsem skoro rok neměla svou vlastní papírovou Bibli a dokonce ani peníze. Bylo tedy pro mne hodně těžké si vůbec nějakou Bibli koupit. Svou první Bibli jsem dostala v roce 2016 od mého kamaráda Petra Špačka. Moje srdce tedy zatoužilo po tom, aby i ostatní měli možnost ji dostat – tak jsem se začala modlit a trvalo to celkem dlouho, než se ten průlom stal, ale vím, že to stojí za to! 

Jsi také speaker... můžou tě mladí věřící někde kontaktovat, naslouchat, setkat se?

Ano, můžou! Už teď jsem byla pozvaná na několik akcí a momentálně jsem pozvaná na festival UNITED, kde budu mít workshop: Jak žít online a neztratit se 

Chtěla bys něco vzkázat lidem na závěr? 

Nebojte se vykročit ze své komfortní zóny pro Něho! Stojí to za to. Jste milovaní. Tak neskutečně moc milovaní, že vás nic nemůže od Jeho lásky odloučit! 

 

FESTIVAL UNITED: Swetllush Prior: Jak žít online a neztratit se

Chceš oslavit Otce novými způsoby? Hoří ti srdce pro to, aby se o Kristu dozvěděli tam, kde o Něm ještě neslyšeli? A co třeba sociální sítě? Používáš je často? Možná je právě tohle možnost, jak můžeš oslovit mladé lidi a nabídnout jim dobrou zprávu o Kristu. Na workshopu bude možnost dozvědět se, jak se dá fungovat na sociálních sítích jako křesťan a zároveň se přitom neztratit. Možná právě nadešel čas stát se láskou tam, kde to zejména mladí lidé potřebují nejvíce.

Rozhovor zpracoval: Albín Augustín Balát